21 maj, “Dita botërore e diversitetit kulturor”

Shqipëria është prej vitesh nënshkruese e Konventës së UNESCO-s “Për diversitetin kulturor”


Nga Akad. Vaail S. Tole

Shqiperia eshte prej vitesh neneshkruese e Konventes se Unesco-s “Per diversitetin kulturor” dhe njekohesisht nje nga vendet e botes me larmi dhe pasuri te jashtezakoshme te trashegimise kulturore shpirterore.

Sot eshte dita te respektojme shprehjen lapidare “Te ndryshem por te barabarte” dhe te cmojme akoma me shume larmine kulturore si pasuri te botes sone.

Sipas Kombeve të Bashkuara, janë gjithsej 10 aktivitet që preferohen të bëhen gjatë kësaj dite:

– Vizito një muze ose ekspozitë që i kushtohet një kulture tjetër nga ajo e shtetit tënd.
– Mëso për një religjion tjetër
– Shiko një film ndërkombëtar
– Dëgjo muzikë tradicionale
– Merru me sport të një kulture tjetër
– Fto miq dhe të njohur dhe gatuaj ushqim tradicional
– Mëso më shumë për festimet tradicionale të kulturave të tjera
– Bëj punë vullnetare
– Mëso një gjuhë të huaj
-Shpërndaje krijimtarinë gojore dhe ftoi të tjerët të bëhen pjesë e saj

Gezuar!

Lexo më shumë nga

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…