“TourAmical”, Rama: 600 të apasionuar me 265 mjete klasike nga Belgjika zbukuruan Tiranën

Kryeministri Edi Rama ndan në rrjetet sociale pamje nga turi ‘Tour Amical’, i cili zhvillon edicionin e 19-të të tij me destinacion Sofje – Prishtinë – Shkup – Tiranë – Budva – Dubrovnik.


Forma legjendare dhe modele epike të ndërthurura në 265 makina klasike zbukuruan Tiranën më 13-16 maj, në sheshin “Italia”, për të sjellë në kryeqytetin shqiptar një atmosferë tipike Retro.

Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale pamje nga turi ‘Tour Amical’, i cili zhvillon edicionin e 19-të të tij me destinacion Sofje – Prishtinë – Shkup – Tiranë – Budva – Dubrovnik.

“600 të apasionuar me 265 mjete klasike nga Belgjika zbukuruan Tiranën me një atmosferë magjike për 4 ditë. Retro Albania mirëpriti turin e 19-të të ‘Tour Amical’, i cili përzgjodhi Shqipërinë si një prej vendtakimeve kryesore të të pasionuarve dhe nostalgjikëve të “mjeteve me shpirt””, shkroi Rama.

SUPER👏

😍🚘 600 të apasionuar me 265 mjete klasike nga Belgjika zbukuruan Tiranën me një atmosferë magjike për 4 ditë 🇧🇪🤝🇦🇱

RETRO Albania mirëpriti turin e 19-të të TourAmical, i cili përzgjodhi Shqipërinë si një prej vendtakimeve kryesore të të apasionuarve dhe nostalgjikëve të "mjeteve me shpirt"🧡🤎🛞📻📸✨

#VetëmPërpara➡️
#RetroAlbania #FIVA #DPSHTRR

Posted by Edi Rama on Wednesday, May 17, 2023

Gjatë ditëve të turit, qytetarët e pasionuar pas makinave, panë nga afër koleksionin e mjeteve klasike.

‘Tour Amical’ e cilësoi Tiranën si një qytet po aq të këndshëm sa Berlini, rrënojat dhe historitë po aq magjepsëse sa ato të Romës, kafenetë dhe baret, komode si në Amsterdam dhe çmimet, edhe më të favorshme se Krakovi.

Lexo më shumë

Kompanitë shqiptare në fokus të konferencës “Business 2030

Ambasada e Suedisë në Shqipëri dhe Kombet e Bashkuara organizojnë Konferencën “Business 2030”

Global 360

Epoka e post-së vërtetës, “faktet alternative” dhe Kina në lupën e medias

  Nga Dr. Marsela Musabelliu Psikologët përdorin termin “gaslight” (shqipëruar ndriçim/ndezje me gaz) për t’iu.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.