Nëna ime!

Nëna ime tani është bërë më e bukur, ndonëse fytyra i ngjan një harte
me rrudha pa fund


Nga Neviana Shehi

NËNA IME

Nëna ime tani është bërë më e bukur
ndonëse fytyra i ngjan një harte
me rrudha pa fund

Tashmë flet më pak
është më e tërhequr
dhe një nerv i padukshëm
gjithë trupin ia tund

Nëna ime është një banore
e heshtur
e librit të jetës

Duke nënvizuar me heshtje
gjithçka që s’i pëlqen
flet me të vdekurit e saj
më shumë se me të gjallët
ndoshta vetëm me ta
gjen gjuhë të përbashkët

Fle pak, shumë pak,
sepse ajo s’sheh më ëndrra
ëndrrat që kishte i dogji në vite
tashmë sytë e saj i ngjajnë
një qielli të acartë
që më shumë se me diej
është mbushur me mite

Nëna ime është unë
në kohët e ardhshme
por dhe një e shkuar
ngjyrë droje

Një e nesërme e prekshme
që veç me veten matet
pak amazone e gjallë
dhe pak Helenë Troje
Nena ime.

Foto: Maj 2020

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.