Zgjedhjet vendore, Audrey Glover takon Komisionerin Celibashi

Audrey Glover është një njohëse e mirë se si zhvillohen zgjedhjet në Shqipëri.


Shefja e misionit të Vëzhguesve të ODIHR për zgjedhjet e 14 majit, Audrey Glover ka mbërritur në Tiranë, ku ka nisur takimet.

Mediet raportojnë se në mesditë, Glover zhvilloi takim me Komisionerin Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirian Celibashin, ndërsa të premten, më 7 prill do të mbajë dhe një konferencë për mediet mbi hapjen e misionit të vëzhgimit të zgjedhjeve për zgjedhjet e ardhshme vendore në Shqipëri.

Gjatë qëndrimit të saj Glover do të zhvillojë takime edhe me drejtues të institucioneve shtetërore, përfaqësues të partive politike.

Sot me Shefen e Misionit të OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), Ambasadoren Audrey Glover dhe ekipin e saj, për të biseduar rreth përgatitjeve të zgjedhjeve #Vendore14Maj2023, si edhe angazhimin e vëzhguesve afatshkurtër dhe afatgjatë.

#VOTOTËDËGJOHESH

Posted by KQZ Shqiperi on Thursday, April 6, 2023

Audrey Glover është caktuar shefe e Misionit të Vëzhguesve të ODIHR për zgjedhjet vendore të 14 majit.

Audrey Glover është një njohëse e mirë se si zhvillohen zgjedhjet në Shqipëri. Për herë të parë në vitin 1996 ajo kryesoi misionin afatgjatë të vëzhgimit, ndërsa gjetjet e raportit të saj do të hasnin kundërshti të fortë nga qeveria Berisha.

ODIHR i besoi edhe drejtimin e misionit të vëzhgimit të zgjedhjeve të 28 qershorit 2009, sikundër edhe për zgjedhjet e vitit 2015 si edhe ato të 2019-ës.

Për të monitoruar zgjedhjet e 14 majit, ODIHR ka vendosur të sjellë në Shqipëri një mision me 324 vëzhgues. /ATSH

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…