Berati, destinacion tërheqës për turizmin aziatik dhe koreano-jugor

Kryetari i bashkisë së Beratit, Ervin Demo priti në një takim delegacionin e grupit të miqësisë të Parlamentit të Koresë së Jugut


Kryetari i Bashkisë së Beratit, Ervin Demo priti në një takim delegacionin e grupit të miqësisë të Parlamentit të Koresë së Jugut, të kryesuar nga Kryetari i Grupit, Lee Yangsoo, anëtarë të Parlamentit dhe ambasadorin e Koresë.

Gjatë takimit u diskutua për bashkëpunimin dypalësh midis dy vendeve.

Demo e njohu delegacionin e Koresë së Jugut me resurset e qytetit, ku prezantoi potencialet e Beratit si sit i trashëgimisë kulturore në UNESCO dhe si destinacion tërheqës për turizmin aziatik dhe koreano-jugor, i cili ka pësuar rritje të ndjeshme në dy vitet e fundit.

Qyteti i një mbi një dritareve vijon të mbetet ndër qytetet më të preferuara të turistëve. Në qarkun e Beratit numërohen rreth 486 monumente kulture dhe kjo ka një impakt të jashtëzakonshëm, sidomos në rritjen e fluksit të turizmit kulturor sidomos vitet e fundit. /ATSH/

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.