Xhaçka: Afganët janë të mirëpritur për të qëndruar përgjithmonë në Shqipëri

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, u shpreh se faturën financiare për refugjatët afganë do ta paguajnë partnerët.

Fondacioni që drejton i nxori nga Afganistani, gazetarja e BBC takon në Lezhë vajzat afgane

Gazetarja dhe prezantuesja e njohur e BBC World News, Yalda Hakim, është takuar në Lezhë me vajzat afgan

37 afganet në Shqipëri, Hillary Clinton falënderon Edi Ramën

Hillary Clinton, bashkëshortja e ish-presidentit amerikan Bill Klinton, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama

Rama në Otranto: Shqipëria mori më shumë afganë se shumë vende të pasura

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë në Itali. Mbrëmjen e sotme nga Otranto në fjalën solemne përkujtimore, pranë skulpturës së “Katërit të Radës” ai u ndal te strehimi i afganëve

Clinton-Albright sollën gratë afgane në Shqipëri

Më 2 shtator 2021, në aeroportin e Rinasit mbërritën 37 shtetas afganë, kryesisht gra dhe familjet e tyre.

Strehohet në Shqipëri, Behishta Arghand, gazetarja afgane që intervistoi zëdhënësin e Talibanëve

Një fondacion i fuqishëm me shumë reputacion në SHBA i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama strehimin e Behishta Arghand në Shqipëri.

Kryebashiaku i Tiranës, Erion Veliaj, takon afganët e strehuar në Qytetin Studenti

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj vizitoi Qytetin Studenti, aty ku prej 6 ditësh janë strehuar qytetarët e mbërritur nga Afganistani.

Rama për “BBC World”: Bukë e kripë dhe zemër për afganët!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dha një intervistë për BCC World News me gazetarin Ben Boulos.

Përgjegjësia e NATO -s për të shpëtuar afganët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, shkruan në “Project Syndicate” në lidhje me strehimin e afganëve në Shqipëri.

Afganët për “VOA”: Humbëm gjithçka. Ndihemi të sigurt në Shqipëri!

Shqipëria po strehon 607 shtetas afganë të ikur nga trazirat në Kabul. Shumica e tyre janë veprimtarë të shoqërisë civile, gazetarë e studentë, si dhe shumë fëmijë.