Xhaçka: Raporti i fundit i PE për Shqipërinë është provë e fortë e mbështetjes

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në takimin e 16-të të Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE.

Xhaçka në Bruksel: Stabiliteti në rajon duhet të mbështetet fuqimisht nga BE

Ministrja Xhaçka po merr pjesë sot në takimin informal të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE me ministrat e Jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Këshillit të Çështjeve me Jashtë të BE-së, në Bruksel.

Xhaçka: Memorandum me Spanjën për integrimin

Shqipëria dhe Spanja nënshkruan sot një memorandum bashkëpunimi për arritjen e një koordinimi sa më të mirë të punës për çështjet e integrimit evropian.

Xhaçka: Hungaria, partner i ngushtë dhe i besuar i Shqipërisë

Ministrja Xhaçka shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme që ai jep për Shqipërinë dhe Ballkanin Perëndimor.

Xhaçka në OKB: Shqipëria mbështet rezolutën për paqe në Ukrainë!

Ministrja e Jashtme: Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës, një akt sulmi që shkeli Kartën e OKB-së dhe të drejtën ndërkombëtare

Xhaçka: Zemrat dhe lutjet tona shkojnë për popullin e ukrainas!

Ministrja e Jashtme shprehu ngushëllime për humbjet tragjike nga aksidentin me helikopter, në Ukrainë

Dhurata e veçantë, vajza e vogël afgane surprizon Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, së bashku me ministren e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilluannjë vizitë tek familjet afgane që po strehohen në Shqipëri.

Rama: Në Shqipëri kanë mbërritur 275 të arratisur nga Afganistani fatkeq

Kryeministri Rama, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ambasadorja amerikane Yuri Kim presin avionët afganë.