Për herë të parë opozita turke më e fortë se Erdogani në zgjedhjet lokale

Partia më e madhe opozitare në Turqi në nivel kombëtar, CHP, ka arritur numrin më të madh të votave në zgjedhjet lokale

Osmani falënderon Erdoganin për mbështetjen ndaj Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani gjatë pjesëmarrjes në Forumin Diplomatik të Antalisë u takua edhe homologun e saj turk Recep Tayyip Erdogan

Meloni: Mbrojmë të drejtën e Izraelit për ekzistencë

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni takon homologun e saj izraelit, Benjamin Netanyahu.

KE: 2.1 miliardë Euro për Ballkanin Perëndimor

Komisioni Evropian miratoi një paketë të re financiare me vlerë 2.1 miliardë Euro për të mbështetur në Ballkanin Perëndimor në 14 projekte investimesh

Investimet e gjelbra shndërrojnë tokën dikur djerrë në oaz

Në skajet jugore të Badain Jaran dhe Tengger, dy shkretëtira të mëdha që mbulojnë 85.000 kilometra katrorë në Kinë, Qin Zhaoping po teston pajisjen spërkatëse për bimët e rërës me rritje të shpejtë.

Gjenerata e fundit që sheh Amazonën

Një e pesta e ekosistemeve në mbarë botën, duke përfshirë pyjet tropikale të Amazonës, janë në rrezik të një shkatërrimi katastrofik brenda një jete njerëzore.

Parlamenti Evropian miraton ligjin mbi përdorimin e inteligjencës artificiale

Ligji i miratuar nga Parlamenti Evropian i klasifikon sistemet e inteligjencës artificiale bazuar në katër nivele rreziku

Shifrat e frikshme, 46 mijë viktima nga tërmeti!

Më 6 shkurt, Turqia dhe Siria u goditën nga tërmete prej 7.8 dhe 7.5 ballësh, që u pasuan me qindra dridhje të tjera të tokës.