Begaj në Varshavë, takime me drejtuesit e dy dhomave të ligjvënësve polakë

Gjatë qëndrimit në Varshavë, Presidenti i Republikës, Bajram Begaj zhvilloi takime të veçanta me drejtuesit e dy dhomave të ligjvënësve polakë.


Gjatë qëndrimit në Varshavë, Presidenti i Republikës, Bajram Begaj zhvilloi takime të veçanta me drejtuesit e dy dhomave të ligjvënësve polakë.

Presidenti Begaj u prit fillimisht nga kryetari i Parlamentit, Szymon Hołownia dhe më pas nga kryetarja e Senatit, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Bisedat u fokusuan në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Polonisë, të vlerësuara në nivel të shkëlqyer politik, si dhe në nevojën e bashkimit përballë sfidave të epokës, me të cilët përballen dy shtetet që mbrojnë vlera të përbashkëta europiane.

Presidenti i Republikës shprehu bindjen për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Për sa i përket mbështetjes së Polonisë ndaj Shqipërisë për Integrimin në BE, Presidenti Begaj theksoi se, shpreson në nxitjen dhe përshpejtimin e këtij procesi kur Polonia të marrë Presidencën e Këshillit Evropian në fillim të vitit 2025.

Kreu i Shtetit vlerësoi njohjen nga ana e Polonisë te shtetit të Kosovës duke qenë një ndër vendet e para dhe kërkoi vendosjen e plotë të marrëdhënieve diplomatike në një të ardhme sa më të afërme.

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, zhvilloi edhe një ceremoni nderimi pranë varrit të Ushtarit të Panjohur në Varshavë, ku vendosi një kurorë me lule.

Lexo më shumë nga

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA