Hasani: BE, më e qëndrueshme me përfshirjen e Ballkanit Perëndimor

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani mori pjesë sot në takimin me “Miqtë e Ballkanit Perëndimor” të organizuar në Austri


Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani mori pjesë sot në takimin me “Miqtë e Ballkanit Perëndimor” të organizuar në Wachau, Austri, nga ministri për Europën dhe Punët e Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg.

Hasani bëri të ditur se në takim u diskutua mbi përshpejtimin e integrimit dhe mbështetjen për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Kryediplomati shqiptar theksoi se “angazhimi për integrimin në BE të Ballkanit Perëndimor duhet të vazhdojë”.

“Fokusi ynë duhet të mbeten prioritetet e tanishme me objektiv kryesor anëtarësimin e plotë të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. BE-ja do të jetë më e qëndrueshme, më e sigurt dhe më e plotë me përfshirjen e Ballkanit Perëndimor”, u shpreh Hasani.

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA