Begaj takon homologun gjerman: Bashkëpunim i shkëlqyer politik

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka zhvilluar sot një takim me Presidentin e Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier


Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka zhvilluar sot një takim me Presidentin e Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, ku u diskutua forcimi i bashkëpunimit dypalësh dhe integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Gjatë takimit, Presidenti Begaj shprehu falënderimet e tij për Presidentin Steinmeier për kontributin e dhënë në forcimin e marrëdhënieve dhe partneritetit mes dy vendeve. Ai theksoi se ky takim është një tregues i bashkëpunimit të shkëlqyer politik dhe i vëmendjes së vazhdueshme që Gjermania i kushton Shqipërisë.

Presidenti Begaj siguroi mbështetjen e Gjermanisë për integrimin e Shqipërisë në BE, duke vlerësuar rolin e pazëvendësueshëm të këtij vendi në avancimin e reformave dhe zhvillimin e Shqipërisë. Ai theksoi gjithashtu se roli i Gjermanisë në Ballkanin Perëndimor është kyç përballë sfidave që kërcënojnë të ardhmen Euroatlantike të rajonit.

Në përfundim të takimit, Presidenti Begaj theksoi nevojën për një bashkëpunim të ngushtë rajonal dhe vuri në dukje se e ardhmja evropiane është udhërrëfyesi kryesor për begatinë dhe stabilitetin e rajonit.

Ky takim vjen në një moment të rëndësishëm për Shqipërinë dhe synon të përforcojë më tej lidhjet strategjike mes dy vendeve, ndërsa Shqipëria vazhdon rrugën e saj drejt integrimit europian.

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA