Denaj: Agroturizmat, model suksesi dhe zhvillim për ekonominë

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj solli sot shembullin e “The Chestnut Hill”, një agorturizëm i ngritur në zemër të bukurive natyrore të Tropojës


Agroturizmat përfaqësojnë modelin e suksesit dhe zhvillimit të qëndrueshëm për ekonominë tonë dhe turizmin.

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj solli sot shembullin e “The Chestnut Hill”, një agorturizëm i ngritur në zemër të bukurive natyrore të Tropojës.

“Ermali dhe Geri e nisën me një shtëpi të vjetër, duke arritur një vlerësim maksimal në booking me 9.6 pikë. Me synimin për ta çuar këtë vlerësim në 10 pikë, tani kanë 11 dhoma, sipas standardeve më të larta dhe ofrojnë shërbim të shkëlqyer gjatë gjithë vitit”, u shpreh Denaj.

Në zemër të bukurive natyrore të Tropojës, “The Chestnut Hill” ofron një menu të pasur me produkte autentike shqiptare, si mjalti i gështenjës dhe boronica.

“Ermali dhe Geri janë të vendosur për të zgjeruar agroturizmin dhe agropërpunimin, duke krijuar një zinxhir vlerash që rrit punësimin dhe vlerën e produkteve “Made in Albania”, theksoi më tej ministrja.

Denaj nënvizoi se, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural mbetet e vendosur në punën e saj për të mbështetur zhvillimin e agroturizmave në të gjithë vendin si mundësia më e mirë për të rritur ekonominë lokale dhe të ardhurat ekonomike të fermerëve e blegtorëve tanë.

(ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1