Koçiu takim me homologen spanjolle në Madrid: Intensifikim i bashkëpunimit në shëndetësi

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu u prit në një takim në Madrid, Spanjë nga homologia Mónica García Gomez


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu u prit në një takim në Madrid, Spanjë nga homologia Mónica García Gomez, ministre e Shëndetësisë, me të cilën diskutuan për intensifikimin e marrëdhënieve mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë.

Ky takim shënon një moment të rëndësishëm të bashkëpunimit midis Shqipërisë dhe Spanjës, në identifikimin e praktikave më të mira dhe inovacionit, me qëllim vijimin e përmirësimit të shërbimit për qytetarët.

Koçiu në një postim në rrjetet sociale tha se “gjatë takimit me ministren Garcia u angazhuam për nënshkrimin e një marrëveshje për konkretizimin e bashkëpunimit midis dy ministrive në fushën e shëndetësisë”.

Dy ministret e vunë theksin tek një sërë çështjesh të rëndësishme si: shkëmbimi i përvojave në menaxhimin e spitaleve, zgjerimi dhe fuqizimi i qendrave të mjekësisë familjare në Kujdesin Parësor Shëndetësor, krijimin e një rrjeti të integruar për zgjerimin, deinstuticionalizmin dhe forcimin e shëndetit mendor të komunitetit; bashkëpunim për turizmin shëndetësor, marrëveshje për shkëmbim përvojash në trajtimin e sëmundjeve të rralla si dhe shkëmbimin e praktikave më të mira në Mbulimin Shëndetësor Universal.

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1