Hasani merr pjesë në sesionin e 133-të të Komitetit të Ministrave të KiE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, ka mbërritur në Strasburg, ku do të marrë pjesë në sesionin e 133-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës.


Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, ka mbërritur në Strasburg, ku do të marrë pjesë në sesionin e 133-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës.

Sipas njoftimit të MEPJ, “krahas takimeve me homologë të vendeve pjesëmarrëse, Ministri Hasani do të presë në takim shtetasit shqiptarë që punojnë në strukturat e Këshillit të Evropës.”

“Takimi i Ministrave të Jashtëm të KiE-së është i pari pas Samitit të Katërt të KiE në Rejkjavik në 16-17 maj 2023. Si i tillë, ai do të trajtojë çfarë pune është bërë gjatë një viti në përmbushje të detyrave të lëna nga ky Samit dhe do të përcaktojë hapat, objektivat dhe sfidat për në vijim”, thuhet në njoftimin e MEPJ.

Tre boshtet kryesore në fokus të punës së Këshillit të Evropës gjatë 12 muajve të shkuar kanë qenë: 1) Solidaritet dhe mbështetje konkrete për Ukrainën; 2) Forcimi i qëndresës ndaj agresionit rus; 3) Adresimi i sfidave ndaj vlerave demokratike, të drejtave të njeriut dhe demokracisë në kontinentin evropian.

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1