“Shake Spirit”, Gonxhja: Akrobaci dhe performanca të mahnitshme

Performanca akrobatike, ekuilibri, numra xhonglimi dhe kërcime pjesë e shfaqjes “Shake Spirit” e Cirkut Kombëtar


Performanca akrobatike, ekuilibri, numra xhonglimi dhe kërcime janë pjesë e shfaqjes “Shake Spirit” nga trupa e Cirkut Kombëtar, e cila dhuroi këtë fundjavë emocione për publikun e vogël dhe prindërit e tyre.

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja ndau në rrjetet sociale momente nga kjo shfaqje, e cila përcjell mesazhe të forta nëpërmjet gjuhës së artit dhe veprimit ndër njerëzor, mesazhin e duhur përtej gjuhës së konfliktit, duke vendosur në plan të parë njeriun, jetën dhe aspiratën e tij, për t’i dhënë fund dilemës shekspiriane “Të jesh a të mos jesh”.

“Magjia e cirkut përcjell emocione që i bëjnë ëndrrat të fluturojnë. Një botë e mbushur me ngjyra, akrobaci të mrekullueshme dhe performanca të mahnitshme. Një përvojë që shtron pyetje, frymëzon dhe ju bën të mbani frymën nga numrat e shumtë të artistëve tanë, njësoj si në shfaqjen “Shake Sprit”, e cila tërhoqi vëmendjen e qindra vogëlushëve dhe prindërve të tyre”, tha Gonxhja.

Cirku Kombëtar me një histori dhe traditë të gjatë e të suksesshme vijon të përçojë ende magjinë e tij edhe tek brezat e rinj, kjo vërehet tek interesi i lartë i artistëve të rinj për t’u bërë pjesë e skenës të tij.

🎪🎈Magjia e cirkut përcjell emocione që i bëjnë ëndrrat të fluturojnë. 📍🎩Një botë e mbushur me ngjyra, 🤸🏻akrobaci të…

Posted by Blendi Gonxhja on Sunday, March 24, 2024

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…