Gonxhja: Ide të reja në fushën e bashkëpunimit ndërkulturor me Italinë

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja priti sot në një takim zyrtarë të Ministrisë së Kulturës të Italisë


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja priti sot në një takim zyrtarë të Ministrisë së Kulturës të Italisë, me të cilët diskutoi për rritjen e bashkëpunimit kulturor.

“Kënaqësi të mirëprisnim dy përfaqësues shumë të rëndësishëm nga Ministria e Kulturës së Republikës së Italisë, drejtorin e përgjithshëm të Muzeve Kombëtarë, Massimo Osanna, si dhe atë të Arkeologjisë, Arteve të Bukura dhe Peizazhit, Luigi La Rocca”, u shpreh Gonxhja në një postim në rrjetet sociale.

Gonxhja e cilësoi një takim mjaft interesant, që solli ide të reja në fushën e bashkëpunimit ndërkulturor mes dy vendeve për promovimin e kulturës italiane dhe lidhjen e saj me Shqipërinë nga antikiteti deri në ditët e sotme.

“Historia e artit, kulturës, bashkëjetesës, arbëreshëve, rrënjët e kërkimet arkeologjike, afërsia dhe raportet politike e sociale mes dy vendeve, na vendosin përpara disa sfidave të bukura për të cilat po punojmë për të sjellë risi në këndvështrimin e një bashkëpunimi mes dy vendeve tona, që do t’i ofrojnë publikut shqiptar projekte të reja shumë interesante, së shpejti”, tha ai.

🇦🇱🤝🇮🇹Kënaqësi të mirëprisnim dy përfaqësues shumë të rëndësishëm nga Ministria e Kulturës së Republikës së Italisë, z….

Posted by Blendi Gonxhja on Saturday, March 23, 2024

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…