Gonxhja: Restaurimi në sitet e trashëgimisë kulturore, duke ruajtur origjinalitetin dhe historinë e gdhendur

Ministri i MEKI ndau në rrjete sociale pamje nga punimet që po kryen në Kishën e Shën Mërisë, Kishën e Shën Mëhillit ; Manastirin e Shën Pjetrit dhe Manastirin e Shën Prodhomit, Voskopojë


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja shprehet se, “restaurimi dhe ndërhyrja në sitet e trashëgimisë kulturore në Voskopojë, të kishave të vjetra dhe manastireve është një angazhim i jashtëzakonshëm për të ruajtur pasurinë tonë kulturore”.

Gonxhja ndau në rrjete sociale pamje nga punimet që po kryen në Kishën e Shën Mërisë, Kishën e Shën Mëhillit në Voskopojë; Manastirin e Shën Pjetrit, Vithkuq; Manastirin e Shën Prodhomit, Voskopojë, teksa i cilësoi këto ndërtesa me vlera të veçanta që rrëfejnë historinë e vendit tonë.

“Punimet për mirëmbajtjen dhe restaurimin e këtyre siteve, vijojnë duke ruajtur origjinalitetin dhe kujtesën e shekujve të kaluar me gjithë hijeshinë e tyre dhe historinë e gdhendur”, tha Gonxhja.

Sipas tij, ndërhyrjet e vazhdueshme do të kujdesen për të ruajtur dhe promovuar pasurinë kulturore të Voskopojës.

“Ditë, Javë dhe Festivale Filmi”, QKK: Nisin aplikimet për financimin e projekteve

Projektet e ngjarjeve që do të kremtojnë artin dhe pasionin për kinemanë botërore, evropiane dhe shqiptare, do të duhet të…

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Ditë, Javë dhe Festivale Filmi”, QKK: Nisin aplikimet për financimin e projekteve

Projektet e ngjarjeve që do të kremtojnë artin dhe pasionin për kinemanë botërore, evropiane dhe shqiptare, do të duhet të…