Simbole dhe toga të reja për Gjykatën Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë ka prezantuar simbolet e saj të reja.


Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë ka prezantuar simbolet e saj të reja.

Përmes një njoftimi zyrtar, Gjykata Kushtetuese bëri të ditur se ka miratuar stemën dhe togën e re të gjyqtarëve kushtetues. Njoftimi, i cili bazohet në dispozitat kushtetuese dhe ligjin për simbolet kombëtare, përcakton detajet e simboleve të përdorura. Stema e re përfshin një shqiponjë dykrenare me ngjyrë të artë dhe të kuqe, me përkrenaren e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut mbi kokat e saj.

“Në zemër të shqiponjës vendoset një medalje rrumbullake rreth e qark së cilës është shkruar Republika e Shqipërisë, Gjykata Kushtetuese dhe nën të modelohen gjethe të dushkut me ngjyrë jeshile, të cilat simbolizojnë fuqi, drejtësi dhe ndershmëri, në qendër të së cilës ngrihet mbi një sfond blu peshorja e drejtësisë. Në pjesën mbështetëse të peshores i gdhendur viti 1992”, njofton Gjykata Kushtetuese.

“Gjithashtu, e konceptuar nën të njëjtën frymë është edhe toga e re e trupës së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, e cila përmban elementet e Flamurit Kombëtar dhe njëkohësisht reflekton funksionin e lartë kushtetues, institucional, intelektual dhe shoqëror të gjyqtarëve kushtetues”, vijon njoftimi.

Gjykata Kushtetuese mbyll njoftimin duke shprehur përkushtimin ndaj simboleve të reja dhe thekson rëndësinë e pavarësisë së saj në kuadër të sistemit juridik dhe kushtetues të Shqipërisë.

(ATSH)

Lexo më shumë nga

Denaj dhe Ibrahimaj me subjekte agropërpunuese: Prioritet mbështetja e prodhimit vendas

Industria agropërpunuese kryeson me një sërë investimesh të rëndësishme në të gjithë sektorët e saj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Denaj dhe Ibrahimaj me subjekte agropërpunuese: Prioritet mbështetja e prodhimit vendas

Industria agropërpunuese kryeson me një sërë investimesh të rëndësishme në të gjithë sektorët e saj.