Rama uron festën Hanuka: Shpresë dhe dritë në jetën e të gjithë hebrenjve

Kryeministri Edi Rama uroi sot komunitetin hebre në Shqipëri dhe anembanë globit


Kryeministri Edi Rama uroi sot komunitetin hebre në Shqipëri dhe anembanë globit, dhe veçanërisht atyre në shtetin e Izraelit, për festën Hanuka.

Në një postim në rrjetet sociale Rama tha se “ndërsa dritat e Hanuka ndriçojnë shtëpitë dhe zemrat, unë u dërgoj përshëndetje dhe bekime të përzemërta”.

“Hanuka, Festivali i Dritave, feston triumfin e dritës mbi errësirën, i spiritualitetit mbi materializmin dhe i lirisë mbi shtypjen. Është një kohë për të reflektuar mbi mrekullinë e Makabenjve dhe forcën e qëndrueshme të besimit”, theksoi Rama.

Kryeministri Rama u shpreh “lërini qirinjtë e Hanuka të sjellin shpresë dhe dritë në jetën e të gjithë hebrenjve dhe shkëlqimi i tyre u kujtoftë të gjithëve unitetin dhe qëndrueshmërinë që përcaktojnë shpirtin njerëzor”.

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku