Ferma e kafshëve!

Bishat e Anglisë, bishat e Irlandës, kafshët e çdo vendi dhe klime, dëgjoni mirë dhe përhapni lajmet e mia për kohën e ardhshme të artë.


Nga Helidon Haliti

Ferma e kafshëve!

Bishat e Anglisë, kafshët e Irlandës, Bishat e çdo vendi dhe klime, dëgjoni lajmet e mia të gëzueshme të kohës së ardhshme të artë.

Herët a vonë dita po vjen, Njeriu Tiran do të rrëzohet, Dhe fushat pjellore të Anglisë do të shkelen vetëm nga kafshët.

Unazat do të zhduken nga hundët tona, dhe parzmore nga kurrizet tona, grimca dhe shpimi do të ndryshken përgjithmonë,

Kamxhikët mizorë nuk do të plasariten më.

Pasuri më shumë se sa mund të imagjinojë mendja, Gruri dhe elbi, tërshëra dhe bari, Tërfili, fasulet dhe mangel-wurzels do të jenë tonat atë ditë.

Fushat e Anglisë do të shkëlqejnë, ujërat e saj do të jenë më të pastra,
Edhe më e ëmbël do të fryjë flladi i saj
Në ditën që na liron.
Për atë ditë ne të gjithë duhet të punojmë,
Edhe pse ne vdesim para se të prishet;

Lopët dhe kuajt, patat dhe gjelat, Të gjithë duhet të punojnë për hir të lirisë.

Bishat e Anglisë, bishat e Irlandës, Kafshët e çdo vendi dhe klime, dëgjoni mirë dhe përhapni lajmet e mia për kohën e ardhshme të artë.

Veliaj me kreun e Komitetit të Miqësisë shqiptaro-japoneze: Bashkëpunim në biznes e turizëm

Më herët, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj u prit dhe nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike.

Global 360

Meloni: Marrëveshja me Shqipërinë për migrantët frymëzim edhe për vendet e tjera

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni interviste me gazetarin Maurizio Belpietro, në kuadër të eventit ”Il giorno della verita”

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj me kreun e Komitetit të Miqësisë shqiptaro-japoneze: Bashkëpunim në biznes e turizëm

Më herët, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj u prit dhe nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike.