OSBE: Mbështesim forcimin e shtetit të së drejtës në Shqipëri

Prezenca e OSBE në Tiranë do të vazhdojë mbështetjen për konsolidimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes Gjykatës Kushtetuese dhe asaj të Lartë, për të forcuar shtetin e së drejtës në Shqipëri.


Prezenca e OSBE në Tiranë do të vazhdojë mbështetjen për konsolidimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes Gjykatës Kushtetuese dhe asaj të Lartë, për të forcuar shtetin e së drejtës në Shqipëri.

Ky ishte dhe fokusi i tryezës së mbajtur këtë të premte në Tiranë me temë “Juridiksioni kushtetues dhe juridiksioni gjyqësor mbi zbatimin e disa standardeve të procesit të rregullt ligjor”.

OSBE mbështeti tryezën e bashkëpunimit, e dyta e këtij lloji e organizuar këtë vit.

Tryeza “Juridiksioni kushtetues dhe juridiksioni gjyqësor mbi zbatimin e disa standardeve të procesit të rregullt ligjor”, në të cilën merrnin pjesë gjyqtarët dhe këshilltarët ligjorë të të dyja gjykatave, u hap nga kryetarja e Gjykatës Kushtetuese Holta Zaçaj dhe kryetari i Gjykatës së Lartë Sokol Sadushi.

Në fjalën e tij përshëndetëse, kryetari i Prezencës së OSBE-së, ambasadori Bruce Berton, theksoi rëndësinë e thellimit dhe forcimit të marrëdhënieve si dhe të kuptimit të juridiksioneve mes dy gjykatave. Ai tha se Prezenca mbetet e gatshme të vijojë të mbështesë konsolidimin e parimeve kushtetuese, duke nxitur marrëdhënie edhe më të ngushta mes Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë dhe duke forcuar shtetin e së drejtës në Shqipëri. (ATSH)

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…