Balla bisedë telefonike me homologun Sveçla: Ngushëllime për efektivin e vrarë

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun kosovar Xhelal Sveçla


Në kuadër të ngjarjes së rëndë të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në veri të Kosovës, Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun kosovar Xhelal Sveçla.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Brendshme, Balla ka shprehur ngushëllimet për zyrtarin e policisë që ka humbur jetën dhe i ka uruar shërim të shpejtë të plagosurve. Ministria e Brendshme bënë të ditur se Svelça nga krahu tjetër e ka informuar ministrin Balla mbi situatën dhe masat e marra nga Policia e Kosovës.

Mëngjesin e kësaj të diele, oficeri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, polic i Rendit me gradën rreshter, ndërsa mbeti i plagosuri dhe një pjesëtar i Policisë Kufitare. Policia ka dhënë detaje se si ka ndodhur ngjarja. Ngjarja u humbi jetën punonjësi i Policisë, ka ndodhur rreth orës 02:34 të mëngjesit të 24 shtatorit 2023 kur në hyrje të fshatit Banjskë. Sipas policisë së Kovoës, në urën e fshatit janë vendosur dy mjete të rënda kamionë pa targa, duke e bllokuar lëvizjen. Më pas personat e armatosur kanë qëlluar në drejtim të makinës së policisë, ku për pasojë humbi jetën efektivi

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…