Ambasadori Bushati paraqet kopjen e letrave kredenciale në SHBA

Ambasadori i caktuar i Shqipërisë në SHBA, Ervin Bushati, paraqiti kopjen e letrave kredenciale tek Shefi i Protokollit në detyrë në Departamentin e Shtetit z. Ethan Rosenzweig.


Ambasadori i caktuar i Shqipërisë në SHBA, Ervin Bushati, paraqiti kopjen e letrave kredenciale tek Shefi i Protokollit në detyrë në Departamentin e Shtetit z. Ethan Rosenzweig. Në takim mori pjesë edhe Drejtori i Rajonit z. Martin McDowell.

Pas urimeve të rastit dhe vlerësimeve për caktimin në këtë pozicion, ambasadori Bushati u informua në lidhje me takimin dhe prezantimin e Letrave kredenciale tek Presidenti i SHBA Joe Biden, i cili pritet të ndodhë në një kohë të afërt.

Ky takim shënon fillimin zyrtar të detyrës së ambasasorit të caktuar Ervin Bushati, me një axhendë të pasur prioritetesh për bashkëpunimin me SHBA në shumë fusha të interesit reciprok, përfshirë atë në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, ekonomisë, energjisë, kulturës, arsimit me qëllim forcimin në vijëmësi të Partneritetit Strategjik Shqipëri-SHBA.

Ambasadori i caktuar Ervin Bushati paraqiti kopjen e letrave kredenciale tek Shefi i Protokollit në detyrë në…

Posted by Albanian Embassy to the US on Wednesday, August 30, 2023

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…