500 vjet Suedi!

Sot është Dita Kombëtare e Suedisë! Në këtë ditë 500 vjet më parë, Gustav Vasa u zgjodh Mbret i Suedisë.


Sot është Dita Kombëtare e Suedisë! Në këtë ditë 500 vjet më parë, Gustav Vasa u zgjodh Mbret i Suedisë.

Ky vit shënon gjithashtu 50 vjet në fron për Madhërinë e Tij Mbretin Carl XVI Gustaf, monarkun aktual dhe më të gjatë në sundim të Suedisë.

POSTIMI I AMBASADES SUEDEZE

Sot ne festojmë 500-vjetorin e Suedisë – janë 5️⃣0️⃣0️⃣ vjet! ?

Është Dita Kombëtare e Suedisë! Në këtë ditë 500 vjet më parë, Gustav Vasa u zgjodh Mbret i Suedisë.

Pas zgjedhjes së tij, Suedia u largua nga Unioni Kalmar me Danimarkën dhe Norvegjinë.

Ky vit shënon gjithashtu 5️⃣0️⃣ vjet në fron për Madhërinë e Tij Mbretin Carl XVI Gustaf, monarkun aktual dhe më të gjatë në sundim të Suedisë✨

? Today we celebrate Sweden’s ??quincentenary – that’s 5️⃣0️⃣0️⃣ years! ?

It’s Sweden’s National Day! On this day 500…

Posted by Embassy of Sweden in Tirana on Tuesday, June 6, 2023

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku