Krifca në Gjermani: Promovim i Shqipërisë bujqësore dhe rurale

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca zhvilloi një takim me homologun gjerman Cem Ozdemir


Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca e ka nisur vizitën e saj zyrtare në Gjermani, me një takim me homologun gjerman Cem Ozdemir, me të cilin ka diskutuar ndërtimin e një kuadri bashkëpunimi institucional të fortë mes dy vendeve në fushën e bujqësisë.

Ministrja ndau në rrjete sociale foto nga ky takim, teksa vuri në dukje se se “po ecim përpara në marrëdhëniet tona me Ministrinë Federale të Gjermanisë për Bujqësinë dhe Ushqimin duke ndërtuar një kuadër bashkëpunimi institucional të fortë”.

“Me një mik të vërtetë të Shqipërisë, Cem Ozdemir, Ministër i Bujqësisë dhe Ushqimit, po bashkëpunojmë për promovimin e Shqipërisë bujqësore e rurale në Gjermani, për programe zhvillimi të një bujqësie të zhvilluar, të përgjegjshme e të qëndrueshme”, theksoi ministrja Krifca.

Vizita e ministres Krifca në Gjermani, vjen pas vizitës zyrtare që zhvilloi në Shqipëri ministri gjerman i Bujqësisë dhe Ushqimit Cem Ozdemir, gjatë nëntorit të vitit të shkuar ku u diskutua për zhvillimin e qëndrueshëm të bujqësisë shqiptare dhe vendosjen e piketave të një strategjie kombëtare 7-vjeçare të bujqësisë e deri tek zhvillimi i një programi të ri ndihme për zhvillimin bujqësor dhe zonave rurale me ndikim të drejtpërdrejtë tek fermerët, blegtorët dhe agropërpunuesit në vend.

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.