Giorgia Meloni, takim me Volodymyr Zelensky

Kryeministrja italiane do të udhëtojë në Kiev të hënën për të takuar presidentin ukrainas


Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, do të udhëtojë në Kiev të hënën për të takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, sipas mediave te huaja.

Meloni, e cila mori detyrën në tetor, ka thënë se kishte në plan të vizitonte Kievin përpara përvjetorit të 24 shkurtit të pushtimit rus të Ukrainës vitin e kaluar.

Pavarësisht përplasjeve për këtë çështje brenda koalicionit të saj të djathtë qeverisës dhe opinionit të ndarë publik, Meloni ka qenë një mbështetëse e vendosur e Ukrainës.

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi, lider i partisë konservatore Forza Italia që është pjesë e koalicionit të Melonit, javën e kaluar tha se nuk do të kërkonte një takim me Zelenskiy nëse ai do të ishte ende kreu i qeverisë, sepse ai fajëson Presidentin ukrainas për luftën me Rusinë.

Partia Popullore Evropiane (EPP), anëtare e së cilës është Forza Italia, tha të premten se po anulonte një ngjarje të planifikuar në Napoli në qershor për shkak të komenteve të Berlusconit për Ukrainën.

Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani, një nga themeluesit e Forza Italia, tha të shtunën se ishte takuar me Ministrin e Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba ku e siguroi atë për mbështetjen e Italisë.

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…