Një takim i bukur dhe një MINI-KONKURS për letërsinë feministe

Fushata “16 ditë të aktivizmit kundër dhunës me bazë gjinore”

“Wall Street Journal”: Romani i Kadaresë, në top-10 librat e 2023

Gazeta amerikane ka listuar librin e shkrimtarit Ismail Kadare “Kur sunduesit grinden” (“A Dictator Calls”)

Mehmet Gëzhilli: Fan Noli vjen për herë të parë i pancesuruar, në 9 vëllime!

Botuesi I “Argeta LMG”: I krahasuar i gjithi me origjinalet dhe të gjitha pjesët e censuruara janë plotësuar.

“Komploti” i Ben Blushit, metafora therrëse e Shqipërisë 2044!

Pas 20 vjetësh, në Shqipëri do të ketë 200 mijë afganë dhe 700 mijë shqiptarë. Shqipëria, një “shtet afgan”.

“Enver Hoxha – Midis Stalinit, Hrushovit dhe Titos”

Libri studimor i gazetares dhe moderatores Juljana Krisafi në Panairin e 26-të librit (15-19 nëntor 2023).

Romani “Mi manchi” i Fate Velaj fiton çmimin letrar “Porta d’Oriente” në Itali

Në teatrin “Petruzzelli” të Barit, u zhvillua edicioni i 12-të i ”Porta D’Oriente” – konkursi kombëtar i letërsisë italiane.

“Të Parat” e Neda Ballukut, gratë dhe vajzat që thyen çdo barrierë!

Me një stil të personalizuar, Neda ofron këndvështrimin e saj për heroinat që ajo ka përzgjedhur te “Të Parat”

“Dimri i Librave” e shndërron në pranverë letërsie Panairin!

Bashkim Hoxha në krijimtarinë e tij shquhet për gjetje origjinale dhe këndvështrime interesante.

Mira Meksi, shkrimtarja e vitit!

Çmimi për veprën më të mirë studimore iu dha Thomas Frashërit, për veprën “Frashëri i shquar, i panjohur”

Kush e vrau “Ted B”, romani misterioz i Leonard Veizit

“Ted B” është botimi i tij i 12-të. Libri i tij i parë është “Grahma e shpirtit të mjegullt” (1997)