Hasani: Të përkushtuar në mbështetje të Ukrainës

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, gjatë vizitës në Finlandë, zhvilloi sot një takim me shoqatën finlandeze “Paasikivi Seura”.


Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, gjatë vizitës në Finlandë, zhvilloi sot një takim me shoqatën finlandeze “Paasikivi Seura”.

Hasani bëri të ditur se në fokus të takimit ishte politika e jashtme e Shqipërisë, bashkëpunimi për sigurinë me aleatët në NATO dhe perspektiva e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

“Në bisedën me kryetaren e grupit të miqësisë Shqipëri – Finlandë, Tytti Tuppurainen, sigurova se Shqipëria, në bashkëpunim me aleatët baltikë, mbetet e përkushtuar në mbështetje të Ukrainës dhe popullit të saj, në luftën e tyre të drejtë”, u shpreh ministri Hasani.

“Paasikivi Seura” është një organizatë joqeveritare e pavarur e specializuar në organizimin e takimeve, prezantimeve, seminareve dhe eventeve të tjera, ku lektorët vendas dhe të huaj mund të diskutojnë hapur tema të politikës ndërkombëtare dhe të jashtme.

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.