Felaj takim me Drejtorin Ekzekutiv Themelues t[ Fondit Global të Angazhimit dhe Rezistencës së Komunitetit

Nënkryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj, priti në takim Dr. Khalid Koser, Drejtori Ekzekutiv Themelues i Fondit Global të Angazhimit dhe Rezistencës së Komunitetit (GCERF)


Nënkryetarja e Kuvendi, znj. Ermonela Felaj Valikaj, priti në takim Dr. Khalid Koser, Drejtori Ekzekutiv Themelues i Fondit Global të Angazhimit dhe Rezistencës së Komunitetit (GCERF), në fushën e parandalimit të radikalizmit, ekstremizmit të dhunshëm dhe terrorizmit.

Në takim u diskutua për hapat pozitivë dhe rezultatet që ka shënuar Shqipëria, në parandalimin dhe luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm, por dhe nevojën për të forcuar kapacitetet në kushtet dhe sfidat që sjellin zhvillimet dixhitale.

“Ekstremizmi i dhunshëm, terrorizmi, radikalizmi janë prezent po aq sa luftrat në disa rajone të botës; ato shfaqen “online” dhe më shumë “offline”, prandaj angazhimi dhe rezistenca duhen rritur”, u shpreh znj. Felaj.

Në takim mori pjesë edhe znj.Lejdi Dervishi, Koordinatore Kombëtare për Ekstremizmin e Dhunshëm, pranë Ministrisë së Brendshme.

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1