Gonxhja vizitë në Parlamentin Hungarez: Trashëgimia kulturore, frymëzim universal

Parlamenti është një nga ndërtesat më të bukura dhe simbolike të kryeqytetit hungarez.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit Blendi Gonxhja gjatë vizitës zyrtare që zhvilloi në Budapest, vizitoi edhe Parlamentin Hungarez, një nga ndërtesat më të bukura dhe simbolike të kryeqytetit hungarez.

Gonxhja ndau në rrjete sociale momente nga vizita që zhvilloi në Parlamentin Hungarez, teksa e cilësoi këtë objekt, “një pasqyrë e historisë qindravjeçare të këtij vendi”.

“Me kupolën e tij impresionuese, sallat e zbukuruara me detaje të hollësishme dhe koleksionin e jashtëzakonshëm të artit, Parlamenti Hungarez është një thesar kombëtar dhe një atraksion turistik mjaft i preferuar”, u shpreh Gonxhja.

Sipas tij, kjo ishte një vizitë mjaft mbresëlënëse, pjesë e vizitës zyrtare për çështjet ekonomike e të investimeve, me ftesë të ministrit hungarez për Ekonominë Kombëtare.

Gonxhja tha se, “trashëgimia kulturore mbetet ngahera frymëzim universal dhe objekt vlerësimi i
ndërsjellë”.

Parlamenti hungarez.

🏰🇭🇺 Parlamenti Hungarez, një nga ndërtesat më të bukura dhe simbolike në Budapest, është një pasqyrë e historisë qindravjeçare të këtij vendi. Me kupolën e tij impresionuese, sallat e zbukuruara me detaje të hollësishme dhe 👑 🖼️koleksionin e jashtëzakonshëm të artit, Parlamenti Hungarez është një thesar kombëtar dhe një atraksion turistik mjaft i preferuar.

Një vizitë mjaft mbresëlënëse, pjesë e vizitës zyrtare për çështjet ekonomike e të investimeve, me ftesë të Ministrit hungarez për Ekonominë Kombëtare. Trashëgimia kulturore mbetet ngahera frymëzim universal dhe objekt vlerësimi i ndërsjelltë. 🇦🇱🤝🇭🇺

#MEKI #EkonomiaKulturaInovacioni #Budapest #AlbaniainHungary

Posted by Blendi Gonxhja on Monday, May 27, 2024

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…