Diplomacia kulturore, ambasadori Canaj takon drejtoren e “Artlink” në Serbi

Jankovic dy vite më parë ka organizuar koncerte artistike në Tiranë, në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike të Radio-Tiranës.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Jovanka Visekruna Jankovic, Drejtore artistike dhe Menaxhere e ‘ArtLink’, e cila njëherazi anëtare e bordit të ‘European Festival Association’

Jankovic dy vite më parë ka organizuar koncerte artistike në Tiranë, në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike të Radio-Tiranës.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Bashkëbisedim tejet produktiv me Znj. Jovanka Visekruna Jankovic, Drejtore artistike dhe Menaxhere e ‘ArtLink’, e cila njëherazi anëtare e bordit të ‘European Festival Association’. Znj. Jankovic ka inicuar aktivitete artistike edhe në kuadrin e ‘Regional Balkan Activities’, që nga viti 2004 ( Qëndra e Festivalit për Ballkanin Perëndimor dhe themeluese e Camerata Balcanica, Dhoma e Orkestrës e Ballkanit Perëndimor), dhe ka organizuar dy vite më parë koncerte artistike në Tiranë, në bashkëpunim me Orkestrën e Sinfonisë së Radio-Tiranës. Të tilla aktivitete artistiko-kulturore janë organizuar edhe në Shkup, Podgoricë, Beograd,etj, si dhe ka implementuar projekte për integrimin profesional të të rinjve në fushën e artit e kulturës.

Diskutuam për projektet e ardhshme në 6 qytete të Rajonit të Ballkanit, në kuadrin e ‘Festival Cities’ që monitorohen nën menaxhimin e ‘Europian Festival Projects’, ku do të propozohen qytetet e Tiranës dhe Gjirokastrës.

Bashkëbisedim tejet produktiv me Znj. Jovanka Visekruna Jankovic, Drejtore artistike dhe Menaxhere e 'ArtLink', e cila…

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Tuesday, April 9, 2024

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.