Dita Ndërkombëtare e Romëve, Veliaj: Aktivitete të larmishme nga 7 deri në 9 prill

Kryetari i bashkisë së Tiranës fton të gjithë t’i bashkohen festës, që do të jetë në 4 vendndodhje të ndryshme: sheshi “Bukuresht”, Qendra e Artit “Agimi”, Europe House dhe Kinema “Millenium”.


Kryebashkiaku Erion Veliaj njoftoi sot se do të ketë një sërë aktivitetesh në Tiranë, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve.

Tirana HarmoniFest do të mbështetet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian, dhe vjen me një larmi aktivitetesh si pikturë, muzikë, panair, dokumentarë dhe fotografi. Aktivitetet do të zhvillohen nga data 7 deri më 9 prill.

Kryetari i bashkisë së Tiranës fton të gjithë t’i bashkohen festës, që do të jetë në 4 vendndodhje të ndryshme: sheshi “Bukuresht”, Qendra e Artit “Agimi”, Europe House dhe Kinema “Millenium”.

Aktiviteti në sheshin “Bukuresht” parashikon ekspozitë me punimet më fine të mjeshtërve nga Tirana e Elbasani, si dhe muzikë me Gipsy Groove Band e Romanipe Band.

Në Qendrën e Artit “Agimi” në datat 7 dhe 8 prill do të jetë ekspozita e fotografit Xhemali Moku, e titulluar “Komuniteti mes imazheve”. Në të njëjtën vendndodhje do të shfaqen dokumentarë e filma nga jeta e anëtarëve të ndryshëm të komunitetit rom, brenda dhe jashtë Shqipërisë, mes të cilëve edhe premiera e dokumentarit “Rrugëtimi”, i cili rrëfen zhvendosjen e romëve në Tiranë nga Lanabregasi.

Një tjetër aktivitet kulturor do të jetë çelja e ekspozitës “Kavaleta e skulptura” në mjediset e Europe House.

Lexo më shumë nga

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…