“Business Insider”: Shqipëria, mahnituni me vijën bregdetare dhe trashëgiminë e pasur kulturore!

Turistët tani po shkojnë përtej rajoneve bregdetare, duke u zhytur më thellë në Alpet Shqiptare, fshatrat mahnitës dhe vendet arkeologjike.


E vendosur përgjatë deteve Jon dhe Adriatik, Shqipëria krenohet me brigjet e mahnitshme, trashëgiminë e pasur kulturore dhe industrinë e turizmit në rritje. Një numër në rritje udhëtarësh po zbulojnë xhevahiret e fshehura të vendit ballkanik, sipas “Business Insider”.

Shqipëria dhe industria në lulëzim e turizmit

Për dekada me radhë, Shqipëria mbeti kryesisht një vend i izoluar. Megjithatë, vitet e fundit vendi mesdhetar ka dëshmuar një ndryshim dramatik.

Fokusi i qeverisë shqiptare në zhvillimin e infrastrukturës, së bashku me bukuritë natyrore mahnitëse të vendit dhe trashëgiminë e pasur kulturore e kanë vendosur Shqipërinë në hartën globale të turizmit.

Nga qyteti historik i Beratit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, në plazhet e pacenuara të Rivierës Shqiptare, Shqipëria ofron një ndërthurje unike të historisë, aventurës dhe relaksit për udhëtarët.

Tendencat e turizmit në Shqipëri: Zbulimi i xhevahireve të fshehura

Sektori i turizmit në Shqipëri po përjeton një transformim magjepsës.

Ndërsa pushimet tradicionale në plazh mbeten të njohura, një trend në rritje është eksplorimi i destinacioneve më pak të njohura.

Turistët tani po shkojnë përtej rajoneve bregdetare, duke u zhytur më thellë në Alpet Shqiptare, fshatrat mahnitës dhe vendet arkeologjike.

Ky ndryshim drejt përvojave kulturore dhe historike kërkon një qasje më fleksibël dhe të personalizuar të transportit, duke e bërë marrjen me qira të makinave një shërbim gjithnjë e më të kërkuar.

Udhëtarët kërkojnë liri dhe komoditet për të eksploruar këto vende me ritmin e tyre.

Makinat me qira i fuqizojnë turistët të zbulojnë plazhet e fshehura, qytetet magjepsëse të paarritshme nga transporti publik dhe vendet historike jashtë rrugëve kryesore turistike.

Ky trend pritet të vazhdojë trajektoren rritëse edhe në vitet në vijim.

(Marrë nga ATSH)

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…