Ambasadorja Halimi, takim me ministrin polak për njohjen e sigurimeve shoqërore mes dy vendeve

Ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, Mimoza Halimi zhvilloi një takim me zv/ministrin për Familjen, Punën dhe Politiken Sociale të Polonisë, Sebastian Gajewski.


Ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, Mimoza Halimi zhvilloi një takim me zv/ministrin për Familjen, Punën dhe Politiken Sociale të Polonisë, Sebastian Gajewski.

Siç bën me dije Ambasada shqiptare në Poloni, Halimi dhe Gajewski kanë diskutuar për marrëveshjen për njohjen e sigurimeve shoqërore mes Shqipërisë dhe Polonisë.

“Qytetarët shqiptarë me banim në Poloni do të jenë përfituesit kryesorë nga kjo marrëveshje”, thekson ambasada shqiptare.

Në këtë fushë, vendi ynë ka realizuar marrëveshje me 12 shtete, ndërsa janë drejt finalizimit marrëveshjet edhe me Bullgarinë, Rumaninë, Kroacinë dhe Malin e Zi.

Shqipëria po negocion gjithashtu me Serbinë, dhe pritet të nisin diskutime për marrëveshjen e pensioneve edhe me Danimarkën, Spanjën, Slloveninë dhe Moldavinë.

(Marrë nga ATSH)

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.