Meditim!

Meditim i thellë. Jam në studion time. Mjedis frymëzues. Mjetet e mendimit duken pak, për ti vënë në punë pas çastesh të mëvonshme.


Nga Bujar Qesja, Mjeshtër i Madh

Meditimi i thellë më dërgon tek prindërit e mi, kur urtë dhe qetë konsumonin kafenë turke. Bisedonin për halle. Fëmijët po u rriteshin. Gjithandej vështirësi.

Shikoj këta “ushtarë”. Të gatshëm për të më shërbyer. Kohë më parë këto ushtarë i shërbyen edhe prindërve. Kafe dhe pak raki ti zbutin hallet. Eh hallet dhe shqetësimet tona, si pikat e shiut!

Heshtja flet jo rrallë, më shumë se fjala. Kur heshtjen e ndjen, e prek, ajo të bëhet bashkpronar i meditimit tënd. Të josh dhe të kompeson jo pak gjëra.

Meditim i thellë. Jam në studion time. Mjedis frymëzues. Mjetet e mendimit duken pak, për ti vënë në punë pas çastesh të mëvonshme.

Mëngjesi mbetet kryefjala e ditës, udhërrëfyesja e saj. Sa mirë!

Durrës: 10 shkurt 2024

Lexo më shumë nga

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…