Përkthimi i shkrimtarëve shqiptarë dhe serbë, Canaj pret Janković

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, pret kryetarin e Asociacionit të Shkrimtarëve Serbë, Miloš Janković


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, priti në përfaqësi kryetarin e Asociacionit të Shkrimtarëve Serbë, Miloš Janković.

Sipas njoftimit të ambasadës, takimi u fokusua në bashkëpunimin dhe ndërtimin e projekteve për përkthimin e shkrimtarëve të shquar nga të dy vendet, në shqip dhe serbisht.

Gjithashtu, u trajtua edhe ideja për krijimin e shoqatës së shkrimtarëve të rajonit të Ballkanit.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Kënaqësi të prisja në përfaqësi kryetarin e Asociacionit të Shkrimtarëve Serbë, Miloš Janković.

U dakordësuam për të nxitur një bashkëpunim të ri me homologët e tij nga Shqipëria, ndërtimin e projekteve për përkthimin e shkrimtarëve të shquar nga të dy vendet, në shqip dhe serbisht si dhe krijimin e shoqatës së shkrimtarëve të rajonit të Ballkanit.

Lexo më shumë nga

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…