Shitet për 44 milionë dollarë diamanti ”Bleu Royal”


Një diamant blu jashtëzakonisht i rrallë u shit për më shumë se 40 milionë dollarë në ankand në Gjenevë sot, duke e bërë atë një nga diamantet më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand.

Me peshë 17,61 karat, ”Bleu Royal” është guri më i madh i çmuar blu i gjallë që është shfaqur ndonjëherë për shitje në historinë e ankandeve.

Është loti kryesor në një seri ankandesh luksoze në Gjenevë këtë muaj, ku shfaqen gjithashtu objekte nga historia e kinemasë, duke përfshirë perlat e veshura nga Audrey Hepburn dhe ora e gdhendur vetë e Marlon Brando.

Bleu Royal pritej të shitej nga 35 deri në 50 milionë dollarë në ankandin e “Christie’s Magnificent Jewels”. Pas një konkurrence intensive shtatë-minutëshe midis tre blerësve të mundshëm, objekti u shit nga një koleksionist privat anonim për 39.505 milionë franga zvicerane (43.8 milionë dollarë), duke përfshirë taksat dhe tarifat.

“Ne jemi jashtëzakonisht të kënaqur,” tha Max Fawcett, kreu i stolive të Christie’s në Gjenevë. Perla, vuri në dukje ai, u shit për gati 2.5 milionë dollarë për karat, duke e bërë atë më të shtrenjtë të bizhuterive të shitura në të gjithë vitin 2023″ nga çdo shtëpi ankandi në mbarë botën. Dhe historikisht, ai është ndër 10 lotet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë për sa i përket bizhuterive,” specifikoi ai.

Diamanti në formë dardhe, i vendosur në një unazë, ka qenë pjesë e një koleksioni privat prej dekadash.

Lexo më shumë nga

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…