Prezantohet në Bullgari trilogjia e Stefan Çapalikut

Në Universitetin e Sofjes, “Shën Klimenti i Ohridskit”, u prezantua pjesa I: “Secili çmendet simbas mënyrës së vet”


Në Universitetin e Sofjes, “Shën Klimenti i Ohridskit”, u prezantua përkthimi në bullgarisht të pjesës I të trilogjisë së dramaturgut dhe shkrimtarit të njohur shqiptar, Stefan Çapalikut, “Secili çmendet simbas mënyrës së vet”.

“Ambasada e Shqipërisë dëshiron të falënderojë Departamentin e Studimeve Ballkanike në Universitetin e Sofjes, Shtëpinë Botuese “Ergo”, Shtëpinë e Letërsisë dhe Përkthimit dhe në veçanti përkthyesen, Prof. Russana Beyleri për kontributin në përhapjen e kulturës dhe letërsisë shqiptare në Bullgari”, shkruan në postimin e saj ambasada.


POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Mbushur plot salla në Universitetin e Sofjes Shën Klimenti i Ohridskit me rastin e prezantimit të përkthimit në bullgarisht të pjesës I të trilogjisë së dramaturgut dhe shkrimtarit të njohur shqiptar Stefan Çapalikut “Secili çmendet simbas mënyrës së vet”.

Një libër mjaft interesant për ata që duan të njohin historinë e së shkuarës së Shqipërisë, pavarësisht se është e zymtë.

Ambasada e Shqipërisë dëshiron të falënderojë Departamentin e Studimeve Ballkanike në Universitetin e Sofjes, Shtëpinë Botuese “Ergo”, Shtëpinë e Letërsisë dhe Përkthimit dhe në veçanti përkthyesen, Prof. Russana Beyleri për kontributin në përhapjen e kulturës dhe letërsisë shqiptare në Bullgari.

??| Full room at Sofia University Saint Clement Ohridski on the occasion of the presentation of the translation into…

Posted by Albanian Embassy in Sofia / Ambasada Shqiptare në Sofje on Friday, March 3, 2023

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…