Trupi i Alexei Navalny i kthehet nënës së tij

Navalny vdiq më 16 shkurt në një burg rus brenda Rrethit Arktik.

Biden: Bota duhet t’i bëjë ballë agresionit të zhveshur të Rusisë

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden u bëri thirrje liderëve botërorë që të ngrihen kundër Rusisë dhe të mbështesin sovranitetin e Ukrainës,

Presidenti i Rumanisë: Ukraina u sulmua shumë pranë kufirit rumun

Njoftimi i Iohannis vjen vetëm një ditë pasi Ukraina tha se dronët rusë ranë dhe shpërthyen në territorin rumun gjatë natës së 4 gushtit

Zbulimi amerikan: Një shpërthim i qëllimshëm rrëzoi avionin e shefit të grupit Wagner

Kremlini i cilëson gënjeshtra akuzat se vrau kreun e Wagnerit, Prigozhin

Ukraina shkatërron një sistem të fuqishëm kundërajror të Rusisë

Moska ende nuk e ka komentuar rastin, por blogerët ushtarakë rusë thanë se ky sulm i vuri në pah të metat e kapaciteteve mbrojtëse të Rusisë.

OKB bën bilancin: 10 mijë civilë të vrarë që nga nisja e luftës në Ukrainë

Shifrat reale mund të jetë edhe më larta, pasi në disa rajone nuk ka pasur qasje në të dhëna.

22 diplomatë rusë largohen nga Moldavia

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se ky hap “armiqësor” i Kishinjevit do të ketë pasoja në marrëdhëniet ruso-moldave.

Marrëveshja e grurit, Erdogan fton për vizitë Putinin

Presidenti rus Vladimir Putin mund të vizitojë Turqinë në fund të muajit me ftesë të homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan

Kreu i OKB-së thirrje Rusisë të rikthejë marrëveshjen e drithit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, i bëri thirrje Rusisë që të rikthejë në fuqi marrëveshjen e drithit të ndërmjetësuar nga OKB-ja

Erdogan: Putini në favor të rinovimit ë marrëveshjes së grurit

Marrëveshja e grurit, e ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB-ja, ka mundesuar eksportin e produkteve ukrainase nga portet e Detit të Zi, pavarësisht luftës së vazhdueshme me Rusinë.