Dëshmitarët e krimeve të luftës në Bosnjë, të pambrojtur nga kërcënimet

Salahareviq ka dhënë dëshmi në gjyqe të krimeve të luftës

Kosova nënshkruan me USAID-in marrëveshjen rreth 35 milionë dollarëshe

Marrëveshja e Grantit për Zhvillim është nënshkruar nga presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së USAID-it, Kerry Monaghan Hogler

Çfarë dihet për financimin e MEK-ut?

Se kush qëndron prapa financimit të Organizatës së Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (MEK), mbetet një enigmë.

Kovaçevski: Chollet mbështet ndryshimet kushtetuese

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit (DASH), Derek Chollet, gjatë vizitës në Shkup ka konfirmuar “partneritetin strategjik me Maqedoninë e Veriut”

Bie ndjeshëm besimi i rusëve ndaj presidentit Putin

Besimi i rusëve ndaj presidentit, Vladimir Putin, ka rënë në nivelin më të ulët në gati një dekadë, thuhet në një hulumtim të ri të opinionit. Në rezultatet e opinionit të publikuara më 6 tetor thuhet se 53 për qind e të anketuarve i besonin Putinit

Dezinformimi rus ka shënjestruar 32 media të mëdha në 16 vende perëndimore

Instituti për Hulumtime të Sigurisë i Universitetit Cardiff në Britaninë e Madhe ka thënë se grupet e lidhura me Rusinë po ndërhyjnë në faqet e internetit të mediave perëndimore për të përhapur propagandë dhe dezinformata që mbështesin Kremlinin.

Cilët gazetarë mund t’i shpallë Rusia si agjentë të huaj?

Qeveria ruse e ka intensifikuar fushatën e saj kundër gazetarisë së pavarur, duke i shpallur mediat dhe gazetarët e shumtë si “agjentë të huaj”.

Armët serbe në duart e grupeve të armatosura në Afrikë

Ekspertët e armëve të organizatës ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut Amnesty International, kanë identifikuar armë të prodhimit serb në videot e publikuara nga grupet e armatosura që veprojnë në Sahel, përfshirë edhe degën e grupit militant, Shtetit Islamik (IS)

Viktimë e “Pegasus”, Presidenti i Francës ndërron numrin dhe telefonin!

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e ka ndërruar telefonin e tij mobil dhe numrin e telefonit pas skandalit të spiunazhit me softuerin Pegasus