“Deutsche Welle”: Tirana, një qytet modern!

Gjiganti mediatik botëror “Deutsche Welle”, reportazh kushtuar transformimit të shpejtë të Tiranës

Berlini, qyteti i përjetshëm i spiunëve

Duket si lajm nga koha e Luftës së Ftohtë, por është “business as usual”. Në Berlin, spiunazhet kanë traditë.

Disa kriminelë në fluturimet e evakuimit nga Kabuli mbërritën në Gjermani

Ministri i Punëve të Brendshme, Horst Seehofer konfirmoi se nga Kabuli kanë mundur të depërtojnë në Gjermani edhe persona të regjistruar nga policia afgane si kriminelë.

Kaq i madh është rreziku nga Kina për ekonominë gjermane

Masat e forta për koronan në Kinë kanë çmimin e tyre: sinjalet negative ekonomike nga Republika Popullore po shtohen. Kjo nuk është një shenjë e mirë as për kompanitë dhe konsumatorët gjermanë.

BE: Së shpejti edhe Shqipëria pjesë e sistemit digjital të certifikatave të vaksinimit

Një zëdhënëse e Komisionit Europian i tha Deutsche Welles, se procesi i pranimit të vendeve të Ballkanit në sistemin e certifikatave digjitale COVID të BE është në vazhdim, e së shpejti do të ketë aty vende të tjera.

Majlinda Bregu: Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë së bashku

Sekretarja e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal të Ballkanit Perëndimor, Majlinda Bregu, shpjegon në intervistë me DW pse duhet të vazhdojë Procesi i Berlinit edhe pas largimit të kancelares Angela Merkel.

“Pegasus”, “Kali modern i Trojës” që spiunon me algoritme!

Softueri Pegasus i firmës izraelite NSO është një nga mjetet më të fuqishme të përgjimit në botë. Programi mund të instalohet fshehurazi në telefonin celular, pa dijeninë e personit të prekur, shkruan Deutsche Welle.

Kush e mbështet dhe e furnizon me armë organizatën terroriste Hamas?

Kush e mbështet Hamasin dhe prej ku i marrin raketat? Kundërshtari i Organizatës për Çlirimin e Palestinës po lufton me sasi të mëdha raketash Izraelin.