Bergner: Gjermania mbështet një anëtarësim të afërt të Shqipërisë në BE

Ambasadori gjerman Karl Bergner takohet me Bledi Çuçin, kryetari i ri i grupit parlamentar të miqësisë Shqipëri-Gjermani


Ambasadori gjerman në Tiranë, Karl Bergner u takua dje, me Bledi Çuçin, kryetari i ri i grupit parlamentar të miqësisë Shqipëri-Gjermani dhe kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste.

Gjatë bisedës u diskutua për marrëdhëniet e ngushta dhe miqësore mes Gjermanisë dhe Shqipërisë dhe situatën aktuale të politikës së brendshme, bëri të ditur Ambasada gjermane në Tiranë.

Ambasadori Bergner nënvizoi rolin e rëndësishëm të grupeve parlamentare për legjislacionin dhe në kontrollin e pushtetit ekzekutiv. Të gjitha fraksioneve të mazhorancës dhe opozitës duhet t’u jepet hapësira e nevojshme dhe në të njëjtën kohë të kontribuojnë në mënyrë konstruktive në interes të qytetarëve.

Ambasadori Bergner përsëriti mbështetjen e Gjermanisë për një anëtarësim të afërt të Shqipërisë në BE.

Në rrjedhën e përafrimit të Shqipërisë me BE-në, është shumë e rëndësishme që projektet legjislative të përmbushin standardet e BE-së.

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës