Ambasadorja e Kinës takon kryeministrin Rama

Ambasadorja Pang Chunxue: Midis Kinës e Shqipërisë ekziston një miqësi tradicionale e thellë dhe se vitet e fundit,


Të enjten, ambasadorja e Kinës në Shqipëri Pang Chunxue u takua me kryeministrin shqiptar Edi Rama, ku të dy palët shkëmbyen mendime për marrëdhëniet kino-shqiptare dhe çështje të tjera me interes të përbashkët.

Ambasadorja Pang Chunxue tha se midis Kinës e Shqipërisë ekziston një miqësi tradicionale e thellë dhe se vitet e fundit, marrëdhëniet dypalëshe kanë ruajtur prirjen e një zhvillimi të mirë. Kina e konsideron gjithmonë Shqipërinë si partnere të rëndësishme në bashkëpunimin me Evropën Qendrore e Lindore. Këtë vit, me rastin e 75-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve, Kina është gati t’i forcojë raportet me Shqipërinë nën mekanizmin e bashkëpunimit midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore e Lindore dhe nismës “Një brez, një rrugë” për t’i dhënë më tepër shtysë marrëdhënieve Kinë-Shqipëri dhe nxitur arritje më të mëdha.

Nga ana e tij, kryeministri Edi Rama u shpreh se Kina është një vend me ndikim të madh ndërkombëtar, duke pasur suksese të mrekullueshme në zhvillimin e saj ekonomiko-shoqëror. Shqipëria dëshiron t’i forcojë kontaktet me palën kineze për të zgjeruar më tej bashkëpunimin dypalësh në fushën ekonomiko-tregtare, të investimeve, turizmit etj. (Fani)

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra