“Hijet e qytetit kubik”

Poezi nga vëllimi poetik “Moderniteti i ajrit” i Marash Mirashit


Nga Marash Mirashi

HIJET E QYTETIT KUBIK

Në qytetin kubik
dielli lind me hije
palosur më katërsh
në anë të trotuarit
ku turma e njerëzve
pikturohet
në rrumbullakun e kuq
të semaforit
që ka harruar
të bëhet
jeshil.

Në mesditë
hijet kalojnë në trotuarin tjetër
të rrudhosura
si këmishat e futura me zor
në valixhen
e udhëtarit
që e ka humbur lokacionin
e qytetit të vjetër
me macet e allçisë
para portave
ku hijet
depërtojnë plasave
duke pikturuar rriga
që thyhen
avllive.

Lexo më shumë nga

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë