Vullnetarizmi, diplomatja amerikane ndan përvojat me nxënësit e shkollës “Mihal Grameno”

Ajo ndau foto dhe histori nga koha si vullnetare e Korpusit të Paqes që e çoi në Nepal dhe Vanuatu


Zëvendës Shefja në detyrë e Misionit të SHBA-së dhe Këshilltarja e Lartë për Zhvillim e USAID-it, Mischere Kawas, u takua me nxënësit e shkollës “Mihal Grameno” në Tiranë këtë javë për të ndarë përvojën e saj vullnetare, si dhe si diplomate amerikane.

Ajo ndau foto dhe histori nga koha si vullnetare e Korpusit të Paqes që e çoi në Nepal dhe Vanuatu, si dhe përvojat e saj që datojnë që nga rinia duke punuar në një rezervat detar dhe një strehë ditore për të pastrehët në qytetin e saj.

Mischere u tha studentëve se përpjekjet e saj vullnetare e çuan drejt punës së saj aktuale në shërbim të vendit të saj jashtë shtetit me USAID.

Lexo më shumë nga

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.