Që nga Shkodra gjer në Vlorë

Është një varg i Nolit, drithërues në poezinë “Anës lumenjve”


Nga Visar Zhiti

QË NGA SHKODRA GJER NË VLORË

Është një varg i Nolit, drithërues në poezinë “Anës lumenjve”, ai çirrej: “Që nga Shkodra gjer në Vlorë…” dhe m’u kujtua, kur po mendoja takimet e ndryshme me miqtë Marcel Hila nga Shkodra dhe Zyba Hysa, mësuesen e Vlorës, tani janë në Tiranë, nuk e di a njihen, por unë busedova me ta, jo anash lumenjëve si në poezinë historike të Nolit, por anash lumit të lirë të librave.

Zyba Hysa ka botuar poezi e prozë, studime si ai për familjen patriotike të Sharrjve në Vlorë, të përndjekur nga regjimi e deri te romani voluminoz për Skënderbeun, ku fantazia del mbi historinë, kurse Marçel Hila është autor i shumë romaneve të vërtetë, siç i pëlqen të thotë, nga që ngjarjet janë të vërteta, të veçanta, persekutimet nga diktatura, internime kufomash e burgjeve shenjtorësh…

Lumi i turbullt dhe i përgjakur i dëshmive rrëqethëse, me gjasë dhe shkak vargun revolucionar dhe po aq mëkatar të Nolit: që nga Shkodra gjer në Vlorë…

Bisedat tona ishin miqësore, rreth lumit të librave, për prurjet e reja, aluvionet, shtjellat e kujtesës, vërshimet…

Lexo më shumë nga

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.