Kualifikim dramatik i Anglisë

Anglia është në çerekfinalet e Euro2024 pasi Jude Bellingham dhe Harry Kane i erdhën në ndihmë në një fitore dramatike 2-1 kundër Sllovakisë.


Anglia është në çerekfinalet e Euro2024 pasi Jude Bellingham dhe Harry Kane i erdhën në ndihmë në një fitore dramatike 2-1 kundër Sllovakisë.

Goditja e mrekullueshme gërshërë e Bellingham në minutën e pestë të kohës shtesë barazoi golin e hapjes së Ivan Schranz për ta çuar lojën në kohën shtesë.

Dhe në minutën e parë, Kane shënoi me kokë në fitoren e Anglisë.

Sllovakia dominoi ndeshjen në pjesën e parë, por u ndie shumë komfort pas pushimit, duke i dhënë Anglisë hapësirën që i duhej për të bërë presion dhe përfundimisht për të gjetur një gol.

Sllovakia ishte fituesja e Euro1976 si pjesë e Çekosllovakisë së atëhershme, por po kërkonte të kalonte në çerekfinale për herë të parë si një vend i pavarur.

Anglia, nënkampionia e Euro2020, tani do të përballet me Zvicrën në Dusseldorf më 6 korrik, pasi zviceranët eliminuan kampionët e Italisë 2-0, të shtunën

Lexo më shumë nga

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.