Albanian ICT Awards, Gonxhja: Të mirëpritura idetë dhe kontributet kreative!

Edicioni i 12-të i Albanian ICT Awards. Kyeqyteti pret ajkën e protagonistëve të teknologjisë informative e digjitale


Albanian ICT Awards është një ngjarje që ndodh në Shqipëri për të 12-tin vit radhazi, ku kryeqyteti pret ajkën e protagonistëve të teknologjisë informative e digjitale dhe shpikës, talente e inovatorë nga të gjitha trevat shqiptare.

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit Blendi Gonxhja mori pjesë hapjen e edicionit e 12-të të garës mbarëkombëtare në teknologji Albanian ICT Awards.

Sot, theksoi ministri Gonxhja në fjalën e tij, vendi ynë ka nevojë më shumë së kurrë për idetë dhe kontributet kreative, për ta bërë Shqipërinë një fidanishte ekselence kampione të Ballkanit, dhe më gjerë një habitat ku teknologjia e inovacioni të lulëzojnë.

“Presim me padurim të njihemi me gjenitë e mendjet e bukura që me idetë e tyre inovative garojnë për çmimet fituese që shpallen në 31 maj në të gjitha kategoritë, me një vëmendje të shtuar në fushat që përfshijnë zgjidhjet të thjeshta për qytetarët, startup-et digjitale dhe sigurinë kibernetike, për të cilat MEKI është dhe do të jetë një pikë e fortë mbështetjeje dhe nxitjeje për çdokënd që kërkon të krijojë e eksperimentojë, ndajë ide dhe prezanton e zhvillon projekte e risi”, u shpreh Gonxhja.

🏆🇦🇱🥇 Në ICT Awards, mes elitës së antropronorëve tanë të StartUp-eve🤖 të teknologjisë së informacionit dhe të…

Posted by Blendi Gonxhja on Saturday, March 2, 2024

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës