Ambasadori gjerman: Mbështesim procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE

Ambasadori Karl Bergner, në pritjen vjetore të Shoqatës Gjermane të Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri (DIHA)


“Gjermania e mbështet fuqishëm procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE”, kështu është shprehur ambasadori gjerman në Shqipëri Karl Bergner, në takimin e zhvilluar nga Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri.

Bergner, e cilësoi pritjen vjetore të Shoqatës Gjermane të Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri (DIHA) organizuar të mërkurën, në ambientet e Ambasadës Gjermane, një mundësi të mirë për të shkëmbyer ide mbi perspektivat ekonomike të vitit 2024.

Sipas tij, prania e ministrit të ri për Ekonominë, Kulturën dhe Inovacionin, Blendi Gonxhja një ditë pas marrjes së detyrës ishte simbol i marrëdhënieve të ngushta gjermano-shqiptare edhe në fushën e ekonomisë .

Ambasadori Bergner shprehu vlerësimin e tij për zhvillimin pozitiv ekonomik të Shqipërisë vitin e shkuar, pavarësisht kushteve të vështira.

Ai theksoi rëndësinë e progresit të mëtejshëm në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE , të cilin Gjermania e mbështet fuqishëm.

“Gjermania gjithashtu do të vazhdojë të mbështesë reformat e mëtejshme në fushën e sundimit të ligjit dhe në promovimin e rritjes së qëndrueshme, ndër të tjera nëpërmjet masave të Bashkëpunimit Ekonomik gjerman”, tha Bergner.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra