Belgjika mbështetje Shqipërisë në rrugën drejt integrimit në BE


Me ftesë të kryetares së Delegacionit të Përhershëm në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, Mimi Kodheli, është duke vizituar Kuvendin e Shqipërisë një delegacion nga parlamenti dhe senati i Belgjikës, i kryesuar nga Theo Francken.

Gjatë vizitës së tyre dyditore në Tiranë, parlamentarët belgë u pritën në takim nga zëvendëskryetarja e Kuvendit Ermonela Felaj, e cila shprehu falënderimet për mbështetjen e Belgjikës në rrugën e integrimit të Shqipërisë dhe nënvizoi së vendi ynë ka qenë në të njëjtën linjë me qëndrimet e BE-së sa i përket politikës së jashtme. Ajo falënderoi gjithashtu për pozicionin e qartë të Belgjikës në lidhje me Kosovën.

Delegacioni mik u takua edhe me një përfaqësi të Komisionit për Çështjet Ligjore dhe Administratën Publike udhëhequr nga Klotilda Bushka, me të cilën u diskutua rëndësia e bashkëpunimit në organizatat ndërkombëtare.

Në takimin me Delegacionin e Përhershëm Parlamentar në AP NATO, Kodheli e cilësoi si të shkëlqyer bashkëpunimin brenda Asamblesë midis dy vendeve dhe falënderoi për mbështetjen e disa nismave të Shqipërisë nga ana e delegacionit të Belgjikës.

Ajo tha se, koha që jetojmë ka treguar se vetëm falë bashkëpunimit dhe unitetit mund të merren vendimet e duhura.

Francken falënderoi për mikpritjen e ngrohtë dhe tha se kjo vizitë është shumë e rëndësishme, pasi i njeh më nga afër me situatën në vend.

Ai vlerësoi rolin e Shqipërisë brenda Aleancës duke e cilësuar atë si një partnere të besueshme.

Bashkëbiseduesit folën gjithashtu për situatën e sigurisë dhe politike në rajon, veriun e Kosovës si dhe samitin historik të Vilniusit.

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…